Amikor a nyugdíj veszélyezteti a párkapcsolatot

Anna a konyhapulton hámoz zöldséget, míg férje, Dániel a háttérben az asztalt teríti. Dániel 70 éves, Anna majdnem öt évvel fiatalabb. Hogy a két ember már csak fél éve nyugdíjas, az alig észrevehető. Harmonikus párként tűnnek fel. Ennek oka főként közös főzőtanfolyamuk, ahol klasszikus recepteket tanulnak. Sabine azt mondja, „nem számítottam rá, hogy Dániel ennyire nyugdíjba vonul. Jelentkeztem egy főzőtanfolyamra, mivel a férjem most már mindig itthon van.”
Anna több mint 30 éve él együtt Dániellel, akivel egykor közös vállalatot vezettek – Dániel egy IT-cég tulajdonosa volt, Anna pedig értékesítési vezető. Később, gyermekük születése után, Anna háztartásbeliként dolgozott, míg férje sokáig estig dolgozott. Egy évvel ezelőtt Dániel eladta a cégét. Kezdetben boldog volt, hogy több ideje van az élet szép dolgaira. A kapcsolat számára azonban új időszámítás kezdődött.
Új szerepek párkapcsolatban
Ha valaki nyugdíjba megy, gyakran újraértékeli saját szerepét – sokszor jobban, mint azt előtte gondolta volna. Ez különösen igaz akkor, ha a gyerekek már elköltöztek. „A kapcsolatban újra kell rendezni a szerepeket, különösen, ha a férj nyugdíjba megy és a nő még dolgozik” – mondja dr. Galambos Dániel, a Harmonet párkapcsolati tanácsadója. A nyugdíj előidézhet egy olyan érzést, hogy a napok már nem különülnek el, a megszokott rutinok elvesznek.
Anna és Dániel számára ez azt jelentette, hogy Dániel folyton otthon volt, és mindenbe beleütötte az orrát. „Idegesített, hogy Dániel állandóan itthon van, és hogy mindenhová követte a tekintetével” – mondja Anna. Úgy érezte, hogy a férje most már mindent észrevesz, és mindent kommentál. Naplót kezdett vezetni, hogy lássa, hogyan változnak a napjaik. Később tanácsadáson is részt vettek, ahol megtanulták, hogyan osszák meg a házimunkát: ő főz, Dániel vásárol és kertészkedik. Így mindketten részt vesznek a házimunkában, anélkül, hogy ez túlterhelné őket.
Konfliktusok oka: hiányzó kommunikáció
„A legfontosabb, hogy a pár nyíltan beszéljen arról, milyen jövőt képzelnek el együtt. Ki mit szeretne, mire van szüksége?” – mondja a szakértő. A klasszikus szereposztás gyakran problémát jelent, különösen, ha a férj nem érzi magát elismertnek. Fontos, hogy a párok beszéljenek egymással vágyaikról, terveikről. Ha a gyerekek már felnőttek, és a karrier véget ér, az ember gyakran úgy érzi, hogy a társadalom nem tart már igényt rá – ez különösen a férfiakra jellemző.
Dánielnek nehéz volt elengednie, hogy ő irányítson. „A férjem azt mondta: mindenki csinálja a saját dolgát, különben összeveszünk” – meséli Anna. A házimunkát most már megosztják, és elfogadják egymást, még akkor is, ha másképp csinálnak dolgokat.
A sikeres átmenet kulcsa
A sikeres párkapcsolatban fontos, hogy az ember elismerje és értékelje a másikat – még akkor is, ha a pénzügyi különbségek megmaradnak. „A nyugdíjasként is működő párkapcsolathoz az kell, hogy már korábban is aktívan ápolták a kapcsolatukat” – mondja a szakértő.
Ehhez hozzátartozik az is, hogy a partnerek nyíltan kommunikáljanak egymással, támogassák egymás igényeit, és közösen találjanak új hobbikat. „Mióta hetente kétszer együtt teniszezünk, azóta Dániel is jobban elfogadja az új ritmust” – mondja Anna.